ශුක්‍රානු ගිලූ‍නොත් මොකද වෙන්නෙ කියලා දැනගන්න මේ ලිපිය හැමෝම කියවන්න.

ලොව ජීවය බිහිවන්නේ ශරීරය තුල සමතුලිත තාවය සේම හෝමෝන වල ක්‍රියාකාරීත්වයටත් ශුක්‍රානු කරන්නේ මහගු කාර්‍යයක්. ශුක්‍රානු කියන්නේ ශක්ති පදාර්ථයක් බවත් අපි දන්නා දෙයකි. මේ කියන්න යන්නේ ඊට හාත්පසින්ම වෙනස් දෙයක් ගැන​. ඒ තමයි ආහාර වශයෙන්, සරලව කිව්වොත් අපි ආහාර වශයෙන් ශුක්‍රානු භාවිතා කලොත් කෙසේ වේවිදැයි වග​.

නවතම පරීක්‍ෂණ වලට අනූව සොයාගෙන ඇති විදියට විෂ්වය තුල තියෙන ගුණාත්මක තවත් ආහාරමය දෙයක් තමයි ශ=ක්‍රානු. බිත්තර කියන්නෙ ආහාර වලින් වැඩිපුරම ප්‍රෝටීන් බහුල වුනු ආහාරයක්. ශුක්‍රානු වල ඇති ප්‍රෝටීනුත් බිත්තර සුදුමදේ ඇති ප්‍රෝටීනුත් ගුණාත්මක අතින් සමානයිලූ‍. ඒවගේම ශුක්‍රානු වල ඇති කැලොරීන් 15 කුත්, විටමින් ක‍, සින්ක්, විටමින් ඊ12, වැනි විටමින් වර්ග බොහෝමයක් අන්තර්ගතව ඇති බවයි සොයාගෙන තියෙන්නෙ. විවාහයෙන් පසුව බොහෝමයක් කාන්තාවන් ගේ බර වැඩි වීමටත් තරබාරු වීමටත් මෙයද හේතුව වෙතැයි විෂ්වාස කෙරේ.

නමුත් ක්‍රීඩා වල නිරත කානිතාවන් ගෙන් ශුක්‍රානු සඳහා දැඩි ඉල්ලූ‍මක් ඇතිවී තියෙන්නේ එමගින් ශරීරයට උපරිම ශක්තියක් ලබා දෙන නිසයි. ශුක්‍රානු මිලි ලීටර් 100ක් ආහාරයට ගැනීම අන් කිසිඳු ආහාරයකින් ලැඛෙන ශක්තියට සම කල නොහැකිලූ‍.

අතර්ජාලයෙන් උපුටා ගැනීමකි

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *